Väsby gymnasium - startsida

Lärare

Lärarlaget på Väsby Nya Gymnasium kombinerar mångårig pedagogisk erfarenhet med nytänkande, lekfullhet och djupa ämneskunskaper. Vi tror på allas förmåga att utvecklas och överträffa sig själva, och arbetar hårt för att varje elev ska känna dig trygg, sedd och utmanad på sin nivå.

Belén af Sandeberg

Mentor:
Spanska/Svenska

Föräldraledig

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram 08-5909 7228
Belen.af.sandeberg@edu.upplandsvasby.se

Rebecca Alexandersson

Mentor:
Idrott/Svenska

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478 rebecca.alexandersson@edu.upplandsvasby.se

Frida Björling

Mentor: SA17A
Sociologi /Psykologi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
frida.bjorling@edu.upplandsvasby.se


Patrik Bond

Mentor: EK16B
Engelska/ Samhällskunskap

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478 patrik.bond@edu.upplandsvasby.se

Mikael Bonnevie

Mentor:
Svenska/ SVA/ Historia

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7500
mikael.bonnevie@edu.upplandsvasby.se


Ali Panah Bozorg

Mentor: TE17
Programmering

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
ali.bozorg@edu.upplandsvasby.se

Fredrika Byström

Svenska/ Engelska
Tjänstledig

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
fredrika.bystrom@edu.upplandsvasby.se


Emmely Christiansen

Engelska / Franska

Arbetsrum Ekonomiarbetsaget: 08-5909 7478
emmely.christiansen@edu.upplandsvasby.se


Maria Dahlin

Mentor:
Franska/Svenska

Arbetsrum
Arbetsrum Ekonomiarbetsaget: 08-5909 7478
maria.dahlin@edu.upplandssvasby.se


Mehnosh Eshaghi

Mentor:
Bild/ UF

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram 08-59097228
Mehnosh.eshaghi@edu.upplandsvasby.se


Pernilla Fransson

Mentor: TE16
Naturkunskap

Arbetsrum natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
pernilla.fransson@edu.upplandsvasby.se

Mirsada Gasi

Mentor:
SVA/ Engelska

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
mirsada.gasi@edu.upplandsvasby.se


Albin Gripe

Mentor: NA16
Historia/ Samhällskunskap

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292 albin.gripe@edu.upplandsvasby.se

Robert Gustavsson

Mentor:
Idrott/ Biologi 

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram 08-5909 7228
robert.gustavsson@edu.upplandsvasby.se


Anna-Lena Hedlin

Mentor: NA16
Matemaik/ Fysik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
annalena.hedlin@edu.upplandsvasby.se

Åmid Brugenie Hemmatian

Mentor:
Matematik,/Fysik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
amid.hemmatian.brugenie@edu.upplandsvasby.se

Alexander Höglund

Mentor:  IMYRKHT16
Hotell och turism

Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsproram
08-5909 7228
alexander.hoglund@edu.upplandsvasby.se

Madeleine Isaksson

Mentor: SA17B

Svenska/ Religion

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 74
madeleine.isaksson@edu.upplandsvasby.se

Hans Johansson

Mentor:
Geografi, Naturkunskap, Biologi, Kemi

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
hans.johansson@edu.upplandsvasby.se

Jelena Joovanovic

Mentor:NA17
Engelska

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-59097292
jelena.jovanovic@edu.upplandsvasby.se



Lina-Ottilia Karlsson


Bild, Fotografisk bild
Föräldraledig

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
lina-ottilia.karlsson@edu.upplandsvasby.se

Anna Knutson Savelid

Mentor: TE17
Matematik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
anna.savelid@edu.upplandsvasby.se


Elin Källquist

Mentor:
Engelska, Svenska, SVA

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
elin.kallquist@edu.upplandsvasby.se

Therese Larsson

Mentor: EK16B
Svenska/ Religion
Föräldraledig

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
therese.larsson@edu.upplandsvasby.se

Juan Ledezma Romo

Spanska, drama

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
juan.ledezma.romo@edu.upplandsvasby.se


Jen Linderny
Matematik

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
jen.linderny@edu.upplandsvasby.se


Karin Medin

Mentor: SA17B
Tyska, Svenska, Historia

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
karin.medin@edu.upplandsvasby.se


Kamil Mohammad

Matematik/ Teknik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
kamil.mohammad@edu.upplandsvasby.se


Sara Molin

Mentor: SA17A
Svenska/ SVA

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
sara.molin@edu.upplandsvasby.se

Johannes Nilsson

Mentor: SA16A
Matematik/Religion

Arbetsrum Samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
johannes.nilsson@edu.upplandsvasby.se

Nisse Nyborg

Mentor: HT17
Engelska/ Samhällskunskap

Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsprogram:
08-5909 7228
nisse.nyborg@edu.upplandsvasby.se

Rasmus Palmqvist

Mentor: EK17A
Samhällskunskap, Ekonomi

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
rasmus.palmqvist@edu.upplandsvasby.se


Heidi Pantzar

Mentor: HT16
Hotell och turism

Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsproram
08-5909 7228
heidi.pantzar@edu.upplandsvasby.se

Katarina Perite


SO, Religion, Historia
Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsprogram:
08-5909 7228
katarina.perite@edu.upplandsvasby.se


Eva Rebmann

Mentor IMYRKHT17
APL-ansvarig
Hotell och turism

Arbetsrum Introduktionsprogram/Hotell och tursim
08-5909 7228
eva-lisa.rebmann@edu.upplandsvasby.se


Milena Siegrist

Mentor: SA16A
SVA, Filosofi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
milena.siegrist@edu.upplandsvasby.se

Per-Arne Skoglund

Mentor: EK17A
Matematik

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget 08-5909 7478
per-arne.skoglund@edu.upplandsvasby.se


Jan Sikström

Mentor: IA17
Matematik/ Teknik

Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsproram
08-5909 7228
jan.sikstrom@edu.upplandsvasby.se

Joakim Smeds

Mentor: EK16E
Samhällskunskap/ Historia

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
joakim.smeds@edu.upplandsvasby.se


Jesper Stahre

Mentor EK17B
Idrott  

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
jesper.stahre@edu.upplandsvasby.se


Hampus Stavem

Mentor EK17B
Ekonomi/Religion

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget 08-5909 7478
hampus.stavem@edu.upplandsvasby.se


Teresa Stråberg

Mentor:
Ekonomi/UF

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget 08-5909 7478
teresa.stråberg@edu.upplandsvasby.se

Marina Söderholm Fernandez

Mentor:
Idrott och hälsa

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
marina.fernandez@edu.upplandsvasby.se


Jonathan Larsson Winehag

Mentor: SA17A
Samhällskunskap/ Historia

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
Jonathan.winehag@edu.upplandsvasby.se

Ulrika Zakrisson

Mentor: SA16B
Samhällskunskap/ Sociologi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
ulrika.zakrisson@edu.upplandsvasby.se


Bianca Yousef

Mentor:IA17
Svenska/SVA/Religion

Arbetsrum Introduktionsprogram/Hotell och turism
08-5909 7228
bianca.yousef@edu.upplandsvasby.se


Jonas Öhman

Mentor:NA17
Naturkunskap

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
jonas.ohman@edu.upplandsvasby.se


Christin Östlund

Mentor: TE16
Matematik/ Kemi

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
christin.ostlund@edu.upplandsvasby.se


Tipsa en kompis

Sidansvarig John Gustafsson

Väsby Gymnasium      Växel: 08-590 970 00      E-post: elin.wallgren@upplandsvasby.se
Besöksadress: Love Almqvists torg 1, 194 77 Upplands Väsby