Väsby gymnasium - startsida

Lärare

Lärarlaget på Väsby Nya Gymnasium kombinerar mångårig pedagogisk erfarenhet med nytänkande, lekfullhet och djupa ämneskunskaper. Vi tror på allas förmåga att utvecklas och överträffa sig själva, och arbetar hårt för att varje elev ska känna dig trygg, sedd och utmanad på sin nivå.

Belén af Sandeberg

Mentor: SPI
SP/SV

Föräldraledig

Arbetsrum IM:08-5909 7228
Belen.af.sandeberg@edu.upplandsvasby.se

Peter Ahlund


Ekonomi, Marknadsföring

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
peter.ahlund@edu.upplandsvasby.se


Rebecca Alexandersson

Mentor: EK15E
Idrott, Svenska

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478 rebecca.alexandersson@edu.upplandsvasby.se

Inger Arenander


Engelska

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
inger.arenander@edu.upplandsvasby.se

Ingrid Axelsson


SVA

Arbetsrum Introduktionsprogram: 08-5909 7228
ingrid.axelsson@edu.upplandsvasby.se


Frida Björling

Mentor: SA15B
Sociologi, Psykologi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
frida.bjorling@edu.upplandsvasby.se


Patrik Bond

Mentor: EK16J
Engelska, Samhällskunskap

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478 patrik.bond@edu.upplandsvasby.se

Mikael Bonnevie

Mentor: TE15
Svenska, Svenska som andraspråk

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7500
mikael.bonnevie@edu.upplandsvasby.se


Ali Panah Bozorg

Mentor: TE14
Programmering

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
ali.bozorg@edu.upplandsvasby.se

Anders Byrén

Mentor:
Idrott

Arbetsrum IM: 08-5909 7228
anders.byren@edu.upplandsvasby.se

Fredrika Byström

Mentor: SA14B, SA16B
Svenska, Engelska

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
fredrika.bystrom@edu.upplandsvasby.se


Emmely Christiansen

Mentor: EK15JS
Engelska

Arbetsrum Ekonomiarbetsaget: 08-5909 7478
emmely.christiansen@edu.upplandsvasby.se

Maria Dahlin Lundberg

Mentor: EK14E
Svenska, Franska

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
maria.dahlin.lundberg@edu.upplandsvasby.se


Lennart Egerquist

Mentor: SPI1A
NO

Arbetsrum introduktionsprogram: 08-5909 7228
lennart.egerqvist@edu.upplandsvasby.se

Christina Eidem


SVA

Arbetsrum Introduktionsprogram: 08-5909 7228
christina.eidem@edu.upplandsvasby.se


Mehnosh Eshaghi

Mentor: SPI5A, SPI6A
Lärarassistent

Arbetsrum Plan 3: 08-59097474
Mehnosh.eshaghi@edu.upplandsvasby.se


Pernilla Fransson

Mentor: TE16
Naturkunskap

Arbetsrum natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
pernilla.fransson@edu.upplandsvasby.se

Mirsada Gasi

Mentor: SPI
SVA

Arbetsrum Introduktionsprogram: 08-5909 7228
mirsada.gasi@edu.upplandsvasby.se


Agneta Geijer Karlström


SVA

Arbetsrum Introduktionsprogram: 08-5909 7228
agneta.karlstrom@edu.upplandsvasby.se


Albin Gripe

Mentor: NA16
Historia, Samhällskunskap

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292 albin.gripe@edu.upplandsvasby.se

Anna-Lena Hedlin

Mentor: NA16
Matemaik, Fysik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
annalena.hedlin@edu.upplandsvasby.se

Åmid Brugenie Hemmatian

Mentor: TE15
Matematik, Fysik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
amid.hemmatian.brugenie@edu.upplandsvasby.se

Alexander Höglund

Mentor: 
Hotell och turism

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
alexander.hoglund@edu.upplandsvasby.se

Madeleine Isaksson

Mentor: HT16

Svenska/ Religion

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478

Hans Johansson

Mentor: NA15
Geografi, Naturkunskap, Biologi, Kemi

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
hans.johansson@edu.upplandsvasby.se

Lina-Ottilia Karlsson

Mentor: EK14E
Bild, Fotografisk bild

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
lina-ottilia.karlsson@edu.upplandsvasby.se

Anna Knutson Savelid

Mentor: NA15
Matematik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
anna.savelid@edu.upplandsvasby.se


Elin Källquist

Mentor: SPI3B
Engelska, svenska, SVA

Arbetsrum introduktionsprogram: 08-5909 7228
elin.kallquist@edu.upplandsvasby.se

Therese Larsson

Mentor: EK16J
Svenska, religion

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
therese.larsson@edu.upplandsvasby.se

Juan Ledezma Romo

Mentor: SPI4
Spanska, drama

Arbetsrum introduktionsprogram: 08-5909 7228
juan.ledezma.romo@edu.upplandsvasby.se


Jen Linderny

Mentor: EK15JS
Matematik

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
jen.linderny@edu.upplandsvasby.se


Karin Medin

Mentor: SA16B
Tyska, Svenska, Historia

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
karin.medin@edu.upplandsvasby.se


Kamil Mohammad

Mentor:
Matematik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
kamil.mohammad@edu.upplandsvasby.se


Sara Molin

Mentor:
Svenska, Svenska som andra språk

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
sara.molin@edu.upplandsvasby.se

Johannes Nilsson

Mentor: SA16S
Matematik

Arbetsrum Samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
johannes.nilsson@edu.upplandsvasby.se

Nisse Nyborg

Mentor: SPI
Engelska/ Samhällskunskap

Arbetsrum Introduktionsprogram : 08-5909 7228
nisse.nyborg@edu.upplandsvasby.se

Jimmy Offesson

Mentor: SPI
Bild

Arbetsrum Introduktionsprogram : 08-5909 7228
Jimmy.offesson@edu.upplandsvasby.se

Rasmus Palmqvist

Mentor: EKSA14JS
Samhällskunskap, Ekonomi

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
rasmus.palmqvist@edu.upplandsvasby.se


Heidi Pantzar

Mentor: HT16
Hotell och turism

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
heidi.pantzar@edu.upplandsvasby.se

Katarina Perite

Mentor: SPI2A
SO, Religion, Historia

Arbetsrum Introduktionsprogram: 08-5909 7228
katarina.perite@edu.upplandsvasby.se


Eva Rindestad


EK/JUR

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
eva.rindestad@edu.upplandsvasby.se


Milena Siegrist

Mentor: SA16S
SVA, Filosofi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
milena.siegrist@edu.upplandsvasby.se

Jan Sikström

Mentor: IA16
Matematik, Teknik

Arbetsrum introduktionsprogram: 08-5909 7228
jan.sikstrom@edu.upplandsvasby.se

Joakim Smeds

Mentor: EK16E
Samhällskunskap, Historia

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
joakim.smeds@edu.upplandsvasby.se


Birgitta Steneryd

Mentor: NA14
Naturkunskap, Kemi, Biologi

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
birgitta.steneryd@edu.upplandsvasby.se


Maja Sternrud

Mentor: SPI2B
SVA, Engelska

Arbetsrum introduktionsprogram: 08-5909 7228
maja.sternrud@edu.upplandsvasby.se

Marina Söderholm Fernandez

Mentor: TE16
Idrott och hälsa

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
marina.fernandez@edu.upplandsvasby.se


Teija Wahlgren


SVA

Arbetsrum Introduktionsprogram: 08-5909 7228
teija.wahlgren@edu.upplandsvasby.se


Jonathan Larsson Winehag

Mentor: SA15B
Samhällskunskap, historia

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
Jonathan.winehag@edu.upplandsvasby.se

Ulrika Zakrisson

Mentor: SA14B, SA16B
Samhällskunskap, Sociologi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
ulrika.zakrisson@edu.upplandsvasby.se


Bianca Yousef

Mentor:IA16
Svenska,Religion

Arbetsrum Introduktionsprogram: 08-5909 7228
bianca.yousef@edu.upplandsvasby.se


Christin Östlund

Mentor: NA14
Matematik, Kemi

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
christin.ostlund@edu.upplandsvasby.se


Tipsa en kompis

Sidansvarig John Gustafsson

Väsby Gymnasium      Växel: 08-590 970 00      E-post: elin.wallgren@upplandsvasby.se
Besöksadress: Love Almqvists torg 1, 194 77 Upplands Väsby