Information om årets studentfirande

Tisdag den 15/6 anordnas studentfirande för avgångseleverna på Väsby Nya Gymnasium.

Bild

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)

Avslutningsceremonin genomförs klassvis tillsammans med mentorer. Tal kommer att framföras av rektor och stipendier kommer att delas ut. Eleverna får även sina examensbevis.

På grund av rådande situation med coronaviruset, sker årets studentfirande utifrån det beslut som tagits i regionen om att inte genomföra traditionella studentfirande i form av stora samlingar eller utspring. Detta innebär att inga anhöriga eller vänner får vara på plats för att ta emot studenterna på skolområdet. Eventuella mottagningar hänvisas till hemmet. Studentkorteger på flak, karnevalståg eller motsvarande är heller inte tillåtet, ett beslut som fattats av Transportstyrelsen.

Tack för att ni alla bidrar till vårt gemensamma ansvar att minska smittspridningen av coronaviruset. Vi hoppas nu på ett fint väder och trevligt studentfirande för våra avgångselever!

Senast uppdaterad: 17 maj 2021