Många sökanden till Väsby Nya Gymnasium

Bild på elever i trappan på Väsby Nya Gymnasium

Foto: Rosie Alm

Första antagningen har stängt och vi kan nu se att söktrycket till Väsby Nya Gymnasium har ökat markant. Vi har fler sökanden i 1:a hand, 2:a hand och 3:e hand än vi haft på flera år. Vi ser också att fler och fler visar intresse för våra idrottsprofiler. Inför hösten kommer vi att kunna starta fotbollsprofil, vilket är jätteroligt!

Om du missade vårt öppna hus i januari har du möjlighet att titta på sändningen i efterhand. Följ denna: Länk Länk till annan webbplats.

Sändningen visar när Anders Götsén, vår studie- och yrkesvägledare, har bjudit in elever och lärare från våra olika program till sin studio för att ställa frågor så att du får höra dem berätta om skolan och programmen. Du får även en rundtur på skolan med hjälp av en drönare.

Vi har också ett ytterligare öppet hus den 5:e maj på plats på skolan.

Varmt välkommen till oss!

Senast uppdaterad: 22 februari 2022